Šildymo sistemų palyginimas

 

Vargu ar pasakojant apie šildymo sistemų būdus galima būtų drąsiai suskirstyti juos į geriausius arba blogiausius. Kiekvienas sprendimas turi savų privalumų ir trūkumų. Be to, būsimo ar esamo namo savininkams šildymo sistemos pasirinkimas neretai yra ribotas, jei arti jų sklypo nėra tinkamų komunikacijų tinklų, nuo kurių būtų galima nutiesti šildymą iki savo namo. Tokiu nemaloniu atveju pasirinkimas siaurėtų iki šildymo kietuoju ir skystuoju kuru arba suskystintomis dujomis.

 Tačiau jeigu turite galimybę rinktis bet kurį šildymo sistemų būdą, reiktų atidžiai pasverti visus „už“ ir „prieš“. Visų pirmą turite numatyti sistemos įsigijimo ir įdiegimo išlaidas, tada paskaičiuoti kiek reikės vidutiniškai mokėti už šildymą ir ar patogu bus pasirinkta sistema naudotis. Deja tik į paskutinį klausimą galima rasti lengvus ir laiko patikrintus atsakymus. 

 Besikeičiant įvairiems įstatymams ir tvyrant neaiškioms ekonominio stabilumo nuotaikoms, apskaičiuoti ilgalaikes šildymo kainas ne tik sunku, bet kartais ir neįmanoma. Todėl ši labai neaiški situacija priveda prie labai aiškios išvados: šiais laikais ypatingai verta investuoti į kuo geresnį būsto apšiltinimą. 

 Tačiau apie viską nuo pradžių. Šiame straipsnyje pasistengsime kuo išsamiau aprašyti ir palyginti esamus šildymo būdus ir pasiūlyti kelis kainos ir kokybės prasme naudingus sprendimus.

 Dujinis šildymas vis dar populiarusKLOM

Dujinis šildymas visais laikais buvo vienas populiariausių šildymo būdų: dujinių katilų kaina yra nedidelė (pvz.: ekonomišką dujinį katilą „Protherm“ įsigysite nuo 1890 Lt), o komforto lygis gana aukštas, nes specialios priežiūros dujiniai katilai nereikalauja - šilumą juose galima reguliuoti automatiškai. 

 Tačiau dujoms pradėjus stipriai brangti, šio būdo šalininkų ėmė mažėti. O žmonės, kurie stato namą plote, kuriame nėra atvestų dujų sistemų, dažniau rinksis geoterminį šildymo būdą.

 Esant dabartinėms dujų kainoms, ekonomiškiausią yra pirkti kondensacinius katilus. Ypatingai Lietuvoje ir tarptautiniu mastu yra vertinami „Pantera Condenic“ katilai. Pirkdami šiuos katilus, pagamintus iš nerūdijančio plieno, ženkliai sumažinsite savo išlaidas už dujas.

  Geoterminis šildymas – nauja mada ateina

 

 Šis sprendimas stipriai populiarėja tarp naujų namų statytojų, po truputį stumdamas kitus šilumos būdus iš savo pozicijų. Toks reiškinys kai kuriuos žmones šiek tiek stebina: juk įrengti geoterminį šildymą kainuoja itin brangiai (nuo 18 tūkst. Lt iki maždaug 40 tūkst. Lt). Tačiau stebėtis labai nereikėtų: netolimoje ateityje gyventojams yra žadamas taršos mokestis. Todėl ateitis priklauso ekologiškiausiems šilumos sprendimams, koks ir yra geoterminis būdas. Be šio reikšmingo privalumo, geoterminis šildymas garsėja savo taupumu ir autonomiškumu (nereikia vežti kuro ar daryti dujų prievado).

 Kiti geoterminio šildymo privalumai:

 

 • Reikalingas kapitalinis remontas tik po 25 metų;
 • Galite palikti namą be priežiūros ilgesniam laikui;
 • Jokios gaisro rizikos ar taršos problemų;
 • Šildant namą nereikės įdėti fizinio darbo – viskas automatizuota;
 • Namui nėra reikalingas kaminas.

 

Šilumos siurbliai

 

 Svarbiausia geoterminio šildymo sistemos dalis – šilumos siurblys. Kiekvienas jų turi savo naudingumo veikimo koeficientą (COP).  Jis parodo, kiek kilovatvalandžių šilumos gausite sunaudoję vieną kilovatvalandę elektros. Gero siurblio COP turi būti apie 5. Tai reikštų, kad šildymo sąnaudos jums bus 5 kartus mažesnės negu šildantis elektra. Šilumos siurblys veikia paimdamas žemėje, vandenyje arba ore susidariusią saulės energiją.

  Kietu kuru pigiau, bet vargina

 Labiausiai prarandantis savo populiarumą yra būtent šis, kažkada daugiausiai vartojamas, būdas. Taip yra dėl jo nemenkų trūkumų, kurie dažnai vargina šių laikų žmogų. Pagrindiniai būtų šie:08181445679.jpeg

 

 • Reikia įsirengti malkinę arba vietą anglims;
 • Temperatūra kambariuose nebus pastovi;
 • Neekonomiškai išnaudojama šiluma;
 • Pildyti katilą yra nepatogu - reiks tai daryti apie kelis kartus per parą;
 • Katilinėje ir pačiame name yra jaučiamas dūmų kvapas;
 • Profilaktiškai reikės valyti katilą ir samdyti kaminkrėtį;
 • Šildymas akmens anglimi yra neekologiškas.

 

 Kad ir kaip būtų, šis būdas išlieka pigesniųjų sąraše. Geros kokybės kieto kuro katilą įsigysite nuo 2 500 Lt. Ypatingai siūlome pirkti pripažintos įmonės „Antara“ katilus, kurie yra įvairaus dydžio, paskirties ir kainos. 

 Kartais, kai šalia sklypo nėra tinkamų komunikacijų, žmonės neturi didelio pasirinkimo, kokį šildymo būdą naudoti. Tada paprastai jie pasirenka kietąjį kurą. Dėl šios priežasties ši technologija išliks naudojama dar ilgą laiką. 

 Net jei turite visas reikiamas komunikacijas, kieto kuro katilą namuose turėti yra pravartu. Taip apsisaugosite nuo nenumatytų atvejų: pavyzdžiui nuo elektros dingimo naudojant šį šilumos būdą. Taip pat norėdami kurį nors mėnesį pataupyti, galėsite pereiti nuo savo pastovaus šildymo būdo prie kietojo kuro.

 Asmeniškai siūlome namą šildyti granulėmis – tai pats patogiausias kietojo kuro sprendimas. Šio kuro patekimas į katilinę yra automatizuotas: galima katilą (bunkerį) pildyti tik kartą per savaitę, o kartais ir mėnesį – priklauso nuo talpos. Taigi, daug priežiūros šildymas granulėmis tikrai nereikalauja. 

 

Visgi granulėmis kūrenamų sistemų kaina yra aukštesnė nei kitų kietojo kuro sprendimų. Jų kainą prasideda kažkur nuo 10 tūkst. (tačiau kokybiški katilai jums kainuos 14-17 tūkst, pvz.: Granulinis katilas ANTARA K-16-25MG. Bet jeigu ypatingai vertinate komfortą, į šildymą granulėmis investuoti yra verta.

Skaičiuojant pastovias išlaidas, vertėtų žinoti, kad 200 kvadratinių metrų namui prireikia apie 4-6 tonų granulių sezonui.

  Skystas kuras – pigūs katilai, geras patogumasProtherm 30 NL

  Gerą skysto kuro katilą iš mūsų parduotuvės nusipirksite nuo 2270 Lt („30nl“) iki 3 520 Lt (70 NL). Įsirengę skysto kuro sistemą, galėsite džiaugtis patogiu namo šildymu. Kad ir kaip būtų, tiek dyzeliu, tiek tepalu šildyti namą kainuos brangiau nei tai darant kietuoju kuru ar ypač geoterminiu šildymu.

 Skysto kuro sistemos įrengimo reikalavimai gana aukšti: reikia statyti rezervuarą, kuriam yra taikomi aukšti saugumo reikalavimai – rezervuaras privalo būti nutolęs per 8-10 metrus nuo artimiausių pastatų. Priedo, šis įrengimas atsieis ne taip ir pigiai: nuo kelių iki dvylikos tūkstančių

 Vidutinio namo sezoniniam apšildymui prireikia 2-3 t šio kuro.

  Elektra – pigiausias įrengimas, brangiausi mokėjimai

 Elektrinis šildymas daugelio stipriai nuvertinamas dėl ypač brangių mėnesinių mokėjimų (pačių brangiausių lyginant su kitais šilumos būdais). Tačiau yra ir nemažai pliusų, kurie kartais prabėga namų savininkui pro akis. Visų pirmą, elektrinį šildymą įrengti labai patogu: nereikia nei katilinės, nei dūmtraukio, nes nėra išskiriamos jokios nuodingos medžiagos. Priedo elektrinis katilas neskleidžia jokio triukšmo, tad jį galite pastatyti, kad ir pačiose gyvenamose patalpose. 

 Nusipirkti elektrinį katilą yra labai pigu: nuo 1600 Lt iki 2000 Lt gausite puikią kokybę (nes už šią kainą galima nusipirkti pripažintus „Protherm“ katilus. Nupirkto katilo matmenys bus maži, kas užtikrins jų pritaikymą įvairių išplanavimų patalpose.

 Tačiau elektrinis šildymas turi kelis trūkumus (neskaitant mėnesinių išlaidų). Kai šildymas būna išjungtas, patalpa labaiElektrinis katilas PROTHERM 21k 13v greitai atšąla. Kad atgautumėte prieš tai buvusią temperatūrą, reikia nemažai energijos. Taip pat, dingus elektrai, negalėsite šildyti patalpų.

 Šiuo metu populiaru pirkti du mažiausiai kainuojančius sistemos būdus: kietojo kuro katilą ir elektros katilą. Jie tarnaus it vienas kito pakaitalai: kai norėsis greitai ir lengvai sušildyti namą, įjungsite elektrinį katilą, kai norėsite pataupyti, kūrensite kietojo kuro katilą. Jeigu jūsų namukas yra mažo ploto, vietoj kietojo kuro katilo, galite įsikurti židinį. 

 Teko girdėti ir keletą plačiai nepripažintų nuomonių. Kai kurie žmonės, pabandę palyginti geoterminį šildymą su elektriniu, pripažino antro būdo pranašumą. Jie tai argumentavo paskaičiuodami per kiek metų brangus geoterminio šildymo įrengimas atsipirks žmogui, kuris kitu atveju naudotų elektrą. Paskaičiavimai parodė, kad tai įvyktų tik po 14-16 metų. O juk eksploatacijos kaštai nėra aiškūs, - galbūt po tiek metų reiks iš naujo investuoti į geoterminės sistemos remontą. Todėl gaunamas kai kuriems žmonėms priimtinas argumentas - geriau mokėti ženkliai didesnius mėnesinius mokėjimus nei stambią vienkartinę sumą.

 Kad ir kaip būtų, didžiajai daugumai psichologiškai yra lengviau sumokėti didelę sumą vieną kartą, bet po to kas mėnesį mokėti mažai.

  Židiniai ir krosnelės prabangos elementas?Krosnelė LUX ECO

  Vis dar daugelio galvose tvyro gana pasenęs požiūris, kad name įsirengti židinį ar krosnelę yra prabangos dalykas. Taip, galbūt suprojektuoti didelės talpos židinį iš brangaus akmens ar marmuro jums kainuos didelius pinigus. Tačiau šiais laikais yra daug gerų židinių ir krosnelių, kurios jums gali kainuoti viso labo nuo 1000 Lt (pavyzdžiui maloni akims krosnelė Capri M . Todėl norint name įsirengti šią šildymo sistemą, nesivadovaukite stereotipais ir paieškokite kokybiškų variantų pagal savo piniginės storį ir turimo namo reikalavimus.

 Židinius ir krosneles naudoti tiesioginiam namo šildymui nėra labai racionalu. Taip, matoma graži liepsna suteikia malonumo ir greitai sušildo patalpoje esantį orą. Bet juk namas bus šildomas tik tol, kol židinys kūrensis. O pagal Lietuvos gamtines sąlygas įsirengti židinį ar krosnelę, kaip pagrindinį šildymo būdą, būtų perdaug drąsu. Tačiau šis smarkiai atpigęs elementas gali tapti puikia dekoratyvine namo detale, kuri kartu bus esamos šildymo sistemos pakaitalas.