SAULĖS ENERGIJOS NAUDA BEI PRITAIKYMAS SAVO BUITINIAMS POREIKIAMS

 

Kuo toliau tuo labiau vartotojai reiškia susidomėjimą atsinaujinančios energijos panaudojimo būdais, ne išimtis ir vakuuminių bei plokščiųjų saulės kolektorių integravimui savo naujų bei renovuojamų namų ūkio poreikiams patenkinti. Šio tipo saulės kolektoriai dažniausiai bei ekonomiškiausiai pritaikomi buitinio vandens paruošimui, lauko bei vidaus baseinų pašildymui ko sekoje protingai parinkus sisteminius mazgus ir prietaisus šiluminį perteklių galima nukreipti ir į termofikacinės sistemos žiedus, taip saulės paruošta šiluma perspektyviai yra naudojama namo šildymo sistemai.

                Kas yra svarbiausia renkantis saulės kolektorius, mes kaip vartotojai turime tiksliai nusibrėžti sau norimo panaudojimo gaires, ko sekoje yra pasirenkama mūsų poreikius patenkinanti sistema. Visu pirma reikia žinoti kad patys saulės kolektoriai yra instaliuojami ne tik ant pastatų stogų ar viršutinių namo konstrukcijų, šie prietaisai kuo puikiausiai tinka instaliavimui ir jūsų kiemo teritorijoje , svarbiausia kad įrenginys būtu labiausiai saulės energijos veikiamoje zonoje. Žinoma renkantis prietaiso dislokacijos vietą reikia pamastyti kad kuo bus tolimesnė instaliavimo vieta, tuo daugiau didės  sisteminio pajungiamojo vamzdyno metražas bei žinoma lygiagrečiai  ir instaliavimo medžiagų kaina, aišku ilgėjant pačiai trasai yra didesni šilumos nuostoliai perteikiant energiją iki mūsų numatyto šilumokaičio ar šios energijos galutinio panaudojimo taško.  Taigi kuo supratingiau surasime instaliavimo zoną bei trumpinsime pačios pajungiamosios sistemos atstumus , tuo daugiau patenkinsime savo mažesnių piniginių išlaidų kaštus bei efektyviau išnaudosime gaunama saulės energijos dalį.

                Antras svarbus etapas yra apsispręsti apie šios gaunamos  šilumos panaudojimą namo sisteminėje dalyje, jai tai bus sistema parenkama tik tai buitinio šilto vandens ruošimui, mums kuo puikiausiai tinka vandens šildytuvai su dviem integruotais šilumokaičiais ko sekoje vienas ir tas pats šildytuvas mūsų poreikiams ruoš karštą vandenį nuo dviejų šilumos nešėjų, tai yra nuo aktyvios tuo metu saulės energijos, ar jai nesant nuo mūsų kieto kuro ar tai sekančios  pagrindinės  šilumos tiekimo sisteminės dalies. Žinoma nuo suvartojamojo buitinio karšto vandens kiekio reikia protingai parinkti vandens šildytuvo litražą ar tai akumuliacinės talpos dydį . Kad esant aktyviai saulei per kuo trumpesnį laiką mūsų sistema surinktu bei suakumuliuotu kuo daugiau energijos ir perteiktu ją į numatytus prietaisus ką mes galėtume panaudoti jau ir atėjus vakarui kai saulės aktyvumas yra pasibaigęs. Prie pasirinktos sistemos poreikių yra prikomplektuojami reikalingi sisteminiai cirkuliaciniai siurblių mazgai bei termoreguliatoriai kas užtikrina nepertraukiamą šilumos nešėjo etilengliukolio cirkuliacija mūsų pageidaujamoje poreikių patenkinimo srityje. Visas šias papildomas sistemines dalis tokias kaip plėtimosi indai , oro seperatoriai  siurblio aprišimo mazgai padės jums išsirinkti mūsų specialistai bei konsultantai parduotuvėje ar prekybiniame portale WWW.SILDYKIS.LT , aptarus norimos sistemos subtilybes bus sudaroma personalinė naudojamų medžiagų bei darbų sąmata kurios pagalba galima gerokai išsamiau paskaičiuoti integruojamos sistemos atsiperkamumo terminus.

                Renkantis saulės kolektorių tipą, Lietuvos rinkoje yra siūlomi dažniausiai dviejų tipų saulės kolektoriai, tai vakuuminiai ir plokštieji , kas liečia jų techninius bei kainos skirtumus kiekvienas būsimas vartotojas sprendžia pagal norimos investuojamos sumos į sistemą galimybes bei poreikius. Vakuuminiai saulės kolektoriai šiek tiek brangesni lyginant su plokščiaisiais , bet pasirenkant sistemai būtent šį modelį jūs kaip vartotojas gaunate ženkliai kokybiškesnį gaminį kuris tarnaus su didesniais surenkamos saulės energijos koeficientais nei plokščiasis  nes vakuuminio saulės kolektoriaus veikimo principas bei  profilis yra du grūdinto stiklo korpusai tarp kurių yra ištrauktas oras ir sudarytas vakuumas , ko sekoje saulės energija patekusi į kolektoriaus vamzdelį neturi jokių galimybių išsklaidyti savo energijos į nepanaudojamas zonas, taip yra surenkama visa teigiama šilumos masė į šilumokaitį , kuri perteikiama į sisteminei  dalei . Kitas labai svarbus pranašumas pasirenkant vakuuminius saulės kolektorius jog jų konstrukcija yra sferiniai vamzdeliai, tai leidžia surinkti saulės energija iš bet kokio saulės pozicijos kampo jai besisukant, kuo tikrai negali pasigirti plokščiųjų kolektorių technikiniai duomenys, nes besisukanti saulė ant plokščiųjų kolektorių sudaro laužimo kampą ko sekoje surenkamos energijos kiekis procentaliai mažėja, kas  nulemia gerokai mažesnį šilumos perteikimą į mūsų buitinės sistemos prietaisus bei  jos poreikius.

                Saulės kolektorių panaudojimas ne tik buitinio vandens ruošimui tampa pakankamai dažnas kas savo šildymo sistemas pagrinde geoterminio šildymo būdu, kai geoterminė sistema parinkta kolektoriaus kuris yra instaliuojamas namo grunto sklype pagrindu. Šio tipo sistemose labai puikus perteklinės šilumos nukreipimas vasaros periodu iš saulės kolektoriaus į geoterminę sisteminę dalį , kas žiemos šaltuoju sezoniškumu bus naudojama namo patalpų šildymui, taip pasiekiamas gerokai našesnis energijos  taupymo procentas kas lemia šildymo bei buitinio vandens paruošimo  išlaidų kaštus.

                Reziumuojant šio tipo atsinaujinančios energijos panaudojimą, galima teigti jog buitinio namo karšto vandens poreikiams patenkinti įrengiamos sistemos kaštai atsiperka nuo 7-10 metų bėgyje kas tikrai nėra didelis laiko tarpas lyginant su pastoviai naudojamos energijos kainų augimu, be to pasirenkant šio tipo sistemas tampame ,, žalesniais ,, bei prisidedame prie mažesnės aplinkos taršos iniciatorių kurių dėka kuriame sau bei savo ateities kartoms švaresnį bei sveikesnį gyvenimą.

Straipsnį parengė

Raimondas Sarapinas

WWW.SILDYKIS.LT – 2012-03-01